DMT6007LFGQ-7
DigiKey Part Number
31-DMT6007LFGQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT6007LFGQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT6007LFGQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT6007LFGQ-7
Description
MOSFET N-CH 60V 15A PWRDI3333
Detailed Description
N-Channel 60 V 15A (Ta), 80A (Tc) 2.2W (Ta), 62.5W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMT6007LFGQ-7 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41.3 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2090 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
2.2W (Ta), 62.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA