BZT52C15Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C15Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C15Q-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C15Q-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C15Q-7-F
Description
DIODE ZENER 15V 370MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 370 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
370 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10.5 V