B1100-13-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B1100-13-F |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 1A Surface Mount SMA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B1100-13-F Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 80pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package SMA |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 1 A | Base Product Number |