AP63203WU-EVM
DigiKey Part Number
AP63203WU-EVMDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP63203WU-EVM
Description
EVAL BOARD FOR AP63203
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AP63203 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Voltage - Input
3.8V ~ 32V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.1MHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
AP63203
Voltage - Output
3.3V