AP2125KS-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2125KS-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2125KS-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2125KS-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2125KS-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-70-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA