DFR0550-V2
DigiKey Part Number
1738-DFR0550-V2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFR0550-V2
Description
GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 5"
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) IPS (In-Plane Switching) 24-Bit (RGB), TTL 5" (127.00mm) 800 x 480 (WVGA)
Category
Diagonal Screen Size
5" (127.00mm)
Manufacturer
DFRobot
Viewing Area
108.00mm W x 64.80mm H
Packaging
Bulk
Dot Pixels
800 x 480 (WVGA)
Part Status
Active
Interface
24-Bit (RGB), TTL
Display Type
IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.05mm W x 0.14mm H