DSMS-0730-24
DigiKey Part Number
1144-1319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSMS-0730-24
Description
SOLENOID LATCH PUSH PULSE 24V
Customer Reference
Detailed Description
Pulse Duty Solenoid Open Frame Latching (Push) Type 0.138" (3.50mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSMS-0730-24 Models
Category
Power (Watts)
35 W
DC Resistance (DCR)
16Ohm
Termination Style
Wire Leads with Connector
Size / Dimension
1.181" L x 0.630" W x 0.551" H (30.00mm x 16.00mm x 14.00mm)
Diameter - Shaft
0.236" (6.00mm)
Type
Open Frame Latching (Push)
Duty Cycle
Pulse
Weight
0.084 lb (38.1 g)
Voltage - Rated
24VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.138" (3.50mm)