DSML-0630-12C
DSML-0630-12C
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSML-0630-12C
DigiKey Part Number
1144-1419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0630-12C
Description
SOLENOID LATCH PULL CONT 12V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSML-0630-12C Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
4 W
Series
DC Resistance (DCR)
38Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Technology
Electromechanical
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Type
Open Frame Latching (Pull)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle
Continuous
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
12VDC