AMA12ER4-120100Y
DigiKey Part Number
2721-AMA12ER4-120100Y-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA12ER4-120100Y
Description
90 264VAC 12VAC 1A 12W
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Case
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
Europe
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.72" L x 1.18" W x 3.28" H (69.0mm x 30.0mm x 83.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, FCC, UKCA, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.174 lb (79.00 g)
Power (Watts)
12 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)