AM20CW-2415DLPZ
DigiKey Part Number
5245-AM20CW-2415DLPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM20CW-2415DLPZ
Description
9~36VDC -15VDC -0.667A 20W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -15V 15V 667mA, 667mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.47" H (25.4mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
6-DIP Module
Voltage - Output 2
15V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
667mA, 667mA