450D103KSD6
DigiKey Part Number
450D103-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450D103KSD6
Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Round - 0.938" Dia (23.83mm)