ATV50C360JB-HF
DigiKey Part Number
641-1603-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1603-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1603-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV50C360JB-HF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 86.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATV50C360JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86.1A