CSAB1040A-100M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1040A-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1040A-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1040A-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1040A-100M
Description
FIXED IND 10UH 6.9A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 6.9 A 30mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Molding Power Choke
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAB1040A-100M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Molded Inductors, Molding Power Choke
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.394" L x 0.453" W (10.00mm x 11.50mm)
Current - Saturation (Isat)
9.3A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)