1203A4CQEA
DigiKey Part Number
2449-1203A4CQEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1203A4CQEA
Description
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Through Hole
Category
Actuator Type
Standard
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Actuator Length
3.60mm
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Bag
Contact Finish
Silver
Mounting Type
Through Hole
Circuit
DPDT
Termination Style
PC Pin
Contact Timing
Not Specified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Function
On-Off-On
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Switch Travel
2.24mm
Voltage Rating - AC
120 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V