CQB100W-24S05
DigiKey Part Number
2034-2809-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQB100W-24S05
Description
DC DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 20A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQB100W-24S05 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
86.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
20A
Standard Number
Power (Watts)
100 W