969M101-28-2TPS-025
DigiKey Part Number
969M101-28-2TPS-025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-28-2TPS-025
Description
CBL RIBN 4COND FLAT CLEAR 25'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 4 (2 Pair Twisted) Conductors Flat Cable 25.0' (7.62m)
Category
Ribbon Width
0.210" (5.33mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Voltage
12 kV
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Cable Type
Flat Cable
Ratings
UL E324413, CE
Number of Conductors
4 (2 Pair Twisted)
Features
Hi-Flex
Length
25.0' (7.62m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Shielded
Current Rating (Amps)
5 A
Jacket Color
Base Product Number
Ribbon Thickness
0.120" (3.05mm)