SMDSW.031 4OZ
DigiKey Part Number
SMDSW.0314OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSW.031 4OZ
Description
SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 4OZ.
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn63Pb37 (63/37) 20 AWG, 22 SWG Spool, 4 oz (113.40g)
Category
Melting Point
361°F (183°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Spool
Wire Gauge
20 AWG, 22 SWG
Part Status
Active
Process
Leaded
Type
Wire Solder
Form
Spool, 4 oz (113.40g)
Composition
Sn63Pb37 (63/37)
Weight
0.25 lb (113.4 g)
Diameter
0.031" (0.79mm)