SMD2SWLF.012 100G
DigiKey Part Number
SMD2SWLF.012100G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SWLF.012 100G
Description
LF SOLDER WIRE 99.3/0.7 TIN/COPP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 28 AWG, 30 SWG Spool, 3.53 oz (100g)
Category
Diameter
0.012" (0.31mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
441°F (227°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
28 AWG, 30 SWG