RASWLF.015 1OZ
DigiKey Part Number
RASWLF.0151OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RASWLF.015 1OZ
Description
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 27 AWG, 28 SWG Spool, 1 oz (28.35g)
Category
Melting Point
422 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
Rosin Activated (RA)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
27 AWG, 28 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 1 oz (28.35g)
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Shelf Life
60 Months
Diameter
0.015" (0.38mm)