PTS636SL43 SMTR LFS
DigiKey Part Number
CKN12309-2-ND - Tape & Reel (TR)
CKN12309-1-ND - Cut Tape (CT)
CKN12309-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS636SL43 SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTS636SL43 SMTR LFS Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.00mm x 3.50mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
130gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP40
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Rectangular Button
Mechanical Life
50,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm