SRR1280A-101M
DigiKey Part Number
SRR1280A-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1280A-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1280A-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1280A-101M
Description
FIXED IND 100UH 2.1A 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 2.1 A 150mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1280A-101M Models
Category
Q @ Freq
18 @ 796kHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
4.5MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1280
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max