SRF0703-2R2M
SRF0703-2R2M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703-2R2M
DigiKey Part Number
SRF0703-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-2R2M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.2UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 8.8 µH Inductance - Connected in Series 2.2 µH Inductance - Connected in Parallel 21.7mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 4.11 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF0703-2R2M Models
Category
Current Saturation - Parallel
5.52 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
2.76 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
21.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
132mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
2.2 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
8.8 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
4.11 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
2.06 A