SMBJ28CA
DigiKey Part Number
SMBJ28CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ28CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ28CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ28CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V