SDR6603-100M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SDR6603-100M |
Description | FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 160mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SDR6603-100M Models |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 160mOhm Max |
Series | Q @ Freq 17 @ 2.52MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 35MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.1A | Base Product Number |