SDR0603-100ML
DigiKey Part Number
118-SDR0603-100MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0603-100MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0603-100MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0603-100ML
Description
FIXED IND 10UH 1.14A 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.14 A 150mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0603-100ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Series
Q @ Freq
24 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
34MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A