MOV-07D201KKTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
200 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
MOV-07D201KKTR
DigiKey Part Number
118-MOV-07D201KKTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D201KKTR
Description
VARISTOR 200V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V