CDSOD323-T36S
DigiKey Part Number
118-CDSOD323-T36STR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CDSOD323-T36SCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CDSOD323-T36SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOD323-T36S
Description
TVS DIODE 36VWM 75VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75V (Typ) Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
75pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
75V (Typ)