3362P-1-503RLF
DigiKey Part Number
118-3362P-1-503RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3362P-1-503RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362P-1-503RLF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3362P-1-503RLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%