1.5SMC39CA
DigiKey Part Number
1.5SMC39CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC39CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC39CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC39CA
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.9V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
1.5SMC39CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V