SP400-0.007-00-51
DigiKey Part Number
BER205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP400-0.007-00-51
Description
THERM PAD 17.45MMX14.27MM GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 17.45mm x 14.27mm Rectangular
Category
Thickness
0.0070" (0.178mm)
Manufacturer
Bergquist
Material
Silicone Rubber
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Thermal Resistivity
1.13°C/W
Usage
TO-220
Thermal Conductivity
0.9W/m-K
Type
Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
41°F ~ 86°F (5°C ~ 30°C)
Outline
17.45mm x 14.27mm