VMS-225-48
DigiKey Part Number
179-VMS-225-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-225-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-225-48 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
2.5 A