VMS-225-24-1
DigiKey Part Number
VMS-225-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-225-24-1
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
VMS-225-24-1 Models
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
5 A