VMS-180-58-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 4
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 58V 80 ~ 264 VAC Input
CUI's High Density Medical VMS Series | Digi-Key Daily
VMS-180-58-1
DigiKey Part Number
VMS-180-58-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-180-58-1
Description
AC/DC CONVERTER 58V 120W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-180-58-1 Models
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
58V
Current - Output 1
2.07 A