TET1500-12-054NA
DigiKey Part Number
179-TET1500-12-054NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TET1500-12-054NA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 305 VAC, 180 ~ 400 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TET1500-12-054NA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
96%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Hot Swappable, I2C Interface, Load Sharing, PFC, Standby Output
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 180 ~ 400 VDC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
125 A