SWI20C-T-N
DigiKey Part Number
179-SWI20C-T-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI20C-T-N
Description
AC-DC, 5 VDC/3 A, 9 VDC/2.22 A,
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
20 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
75mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.33" L x 1.50" W x 0.88" H (59.1mm x 38.0mm x 22.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cULus, FCC, LPS, PSE
Voltage - Output
5V, 9V, 12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.66A, 2.22A, 3A