PQDE6W-Q110-S24-T
DigiKey Part Number
179-PQDE6W-Q110-S24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQDE6W-Q110-S24-T
Description
DC/DC CONVERTER 24V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 250mA 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQDE6W-Q110-S24-T Models
Category
Power (Watts)
6W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Efficiency
86%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CE
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA