DQC30-48-S5-DIN
DigiKey Part Number
179-DQC30-48-S5-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQC30-48-S5-DIN
Description
DC-DC, ISOLATED, 3 W, 19~74 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 6A
Category
Current - Output (Max)
6A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
89.5%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Remote On/Off
DC Voltage - Input (Min)
19V
Size / Dimension
1.71" L x 1.48" W x 2.68" H (43.5mm x 37.6mm x 68.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
74V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
5V