119A-99A00-R02
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
119A-99A00-R02
DigiKey Part Number
4827-119A-99A00-R02TR-ND - Tape & Reel (TR)
4827-119A-99A00-R02CT-ND - Cut Tape (CT)
4827-119A-99A00-R02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
119A-99A00-R02
Description
MINI PCI EXPRESS SOCKET, H=9.9MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 Position Female Connector PCI Express Mini Card Gold 0.031" (0.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
119A-99A00-R02 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
ATTEND Technology
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Termination
Solder
Card Type
PCI Express Mini Card
Contact Material
Phosphor Bronze
Gender
Female
Contact Finish
Gold
Number of Positions/Bay/Row
18; 8
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
52
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Card Thickness
0.039" (1.00mm)
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Termination Rows
2
Pitch
0.031" (0.80mm)