LTC1682CMS8-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LTC1682CMS8-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1682CMS8-3.3#PBF
Description
IC REG CHRG PUMP 3.3V 50MA 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1682CMS8-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
4.4V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
550kHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Input (Min)
1.8V