ADM7154ARDZ-3.0-R7
DigiKey Part Number
505-ADM7154ARDZ-3.0-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADM7154ARDZ-3.0-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADM7154ARDZ-3.0-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7154ARDZ-3.0-R7
Description
IC REG LINEAR 3V 600MA 8-SOIC-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADM7154ARDZ-3.0-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
7 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
10 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V