MAXREFDES33#
DigiKey Part Number
MAXREFDES33#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAXREFDES33#
Description
EVAL BOARD FOR MAX15062
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MAX15062 Himalaya 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
300mA
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Input
4.5V ~ 60V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
500kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
MAX15062
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V