P51-1500-S-I-P-4.5OVP-000-000
DigiKey Part Number
P51-1500-S-I-P-4.5OVP-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-1500-S-I-P-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 1500PSI (10342.14kPa) Sealed Gauge Male - 7/16" (11.11mm) UNF 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Box
Port Size
Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Pressure Type
Sealed Gauge
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Pressure
1500PSI (10342.14kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C