BTFW14P-3SSTE4LF
DigiKey Part Number
609-BTFW14P-3SSTE4LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-BTFW14P-3SSTE4LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-BTFW14P-3SSTE4LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW14P-3SSTE4LF
Description
CONN PLUG 14POS SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTFW14P-3SSTE4LF Models
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.295" (7.50mm)