95278-801-24LF
DigiKey Part Number
95278-801-24LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-801-24LF
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-801-24LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact