77313-122-24LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 11
Samtec Inc.
Sullins Connector Solutions
Sullins Connector Solutions
In Stock: 696
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
77313-122-24LF
DigiKey Part Number
77313-122-24LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-122-24LF
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-122-24LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.526" (13.35mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact