67996-108HLF
DigiKey Part Number
609-3203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67996-108HLF
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
67996-108HLF Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.425" (10.80mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact