SFW30S-2STME1LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SFW30S-2STME1LF |
Description | CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SFW30S-2STME1LF Models |
Category | Contact Material Phosphor Bronze |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Finish Tin |
Series | Housing Material Thermoplastic, Glass Filled |
Flat Flex Type FFC, FPC | Voltage Rating 100V |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 30 | Current Rating (Amps) 1A |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Housing Color Brown |
Termination Solder | Mating Cycles 20 |
FFC, FCB Thickness 0.33mm | Base Product Number |
Height Above Board 0.209" (5.30mm) |