BTFW14P-3SSTE4LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BTFW14P-3SSTE4LF |
Description | CONN PLUG 14POS SMD TIN |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 14 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Tin |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BTFW14P-3SSTE4LF Models |
Category | Pitch 0.039" (1.00mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Number of Rows 2 |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Solder Retention |
Part Status Active | Contact Finish Tin |
Connector Type Plug, Center Strip Contacts | Height Above Board 0.295" (7.50mm) |