67997-100H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole Cuttable position 0.100" (2.54mm)
67997-100H
DigiKey Part Number
67997-100H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67997-100H
Description
CONN HEADER VERT 45000POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Part Status
Obsolete
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A