67996-100HLF
DigiKey Part Number
609-5798-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5798-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67996-100HLF
Description
CONN HEADER VERT 45000POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole Cuttable position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.425" (10.80mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact